

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 3.04 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 400 mΩ |
| Height | 1.02 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 7.994566 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1.2 A |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Power Dissipation | 806 mW |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 166 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.2 A |
| Rds On Max | 250 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 1.8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 4.9 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 1.4 ns |
| Dual Supply Voltage | 60 V |
| Gate Charge | 3.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 250 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 3 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 3065
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13738
Ext.Price$0.13738
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13738 | $0.13738 |
| 10 | $0.12272 | $1.22720 |
| 50 | $0.10963 | $5.48150 |
| 100 | $0.09723 | $9.72300 |
| 500 | $0.08623 | $43.11500 |
| 1000 | $0.08233 | $82.33000 |
| 3000 | $0.07860 | $235.80000 |
| 5000 | $0.07438 | $371.90000 |
